Program Gezegeni
Forumumuza HoşGeldiniz.!!

Program Gezegeni

Aradığınız HerTürlü program Burada...
 
AnasayfaTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap
Arama
 
 

Sonuç :
 
Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» Two Worlds II - RELOADED
Çarş. Kas. 10, 2010 7:34 pm tarafından XRéaL¥+

»  Front Mission Evolved v1.1 (2010/RUS/ENG/ND) + 7 Trainer
Çarş. Kas. 10, 2010 7:33 pm tarafından XRéaL¥+

»  Zest7 v2.0 Theme Pack For Windows 7
Çarş. Kas. 10, 2010 7:31 pm tarafından XRéaL¥+

»  Microsoft Office Professional Plus v14.0.4760.1000 Volume License Edition ISO (x86/x64/update 10.11.2010)
Çarş. Kas. 10, 2010 7:30 pm tarafından XRéaL¥+

»  Loaris Trojan Remover 1.2.2.3 Portable
Çarş. Kas. 10, 2010 7:29 pm tarafından XRéaL¥+

» Guitar_Pro_6.0.6_r8375_Repack_Retail_Full + Rse(Multi)
Çarş. Kas. 10, 2010 7:28 pm tarafından XRéaL¥+

»  Windows XP Preformance Edition-RELOADED | 280 MB
Çarş. Kas. 10, 2010 7:27 pm tarafından XRéaL¥+

»  Corel DESIGNER Technical Suite X5 v15.2.0.661 Incl. Keymaker -CORE
Çarş. Kas. 10, 2010 7:26 pm tarafından XRéaL¥+

» Corel WordPerfect Office X5 v15.0.0.431 Incl. Keymaker-CORE
Çarş. Kas. 10, 2010 7:25 pm tarafından XRéaL¥+

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 Profil
 SSS
 Arama
Forum
Ortaklar
bedava forum

Paylaş | 
 

 php ile ilgili bilgileR...

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
XRéaL¥+
SécRéTs AdministratoR
SécRéTs AdministratoR
avatar

Mesaj Sayısı : 62
Reputation : 0
Kayıt tarihi : 05/02/10
Yaş : 26
Nerden : İzmir

MesajKonu: php ile ilgili bilgileR...   Çarş. Kas. 03, 2010 7:24 pm

Joomla!, PHP ve MySQL ile MVC olarak geliştrilimiş açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir.

Kaliteli arayüzü ve gelişmiş içerik yönetim mantığı ile dünyada çokça tercih edilir. Türkçe desteği sağlıklı olmakla beraber tamamıyla yapılandırılabilir ve çok esnek bir sistem olduğundan birçok ağ sayfası tasarımcısı bu sistemi kullanmaktadır.

Joomla! ismi Swahili dilindeki "hep beraber" veya "bir bütün olarak" anlamlarındaki "jumla" kelimesinden gelmektedir. Kelime Swahili diline Arapça dan geçmiş (swahili dili icin etimolojik sözlük). İlk sürümü (Joomla! 1.0.0) 17 Ekim 2005 tarihinde yayımlanmıştır. Bu sürüm Mambo 4.5.2.3 sürümünün çeşitli iyileştirmelerle tekrar yayımlanmış olan sürümüdür.

Joomla! bugüne kadar 1 terabayt ziyaretçi trafiğine dayanabilen ilk bağımsız özgür içerik yönetim sistemidir. Joomla! için bileşen hazırlayan birçok öbek ve firma bulunmaktadır. Google'ın desteği ile Joomla! birçok dilde kullanılabilir hale gelmiştir.

Kurulum ve kullanım kolaylığı sayesinde birçok ağ yöneticisi (webmaster) bu içerik yönetim sistemini tercih etmektedir. İsteyen online alışveriş bileşeni, Ajax ve CB gibi bileşenler ve modüller ile bir arkadaşlık sitesi de hazırlanabilir.

Günümüzde birçok okul, Joomla! içerik yönetim sistemiyle ağ sayfalarını hazırlar duruma gelmiş, alışılmış FrontPage ve HTML sayfalı sitelerin yerini Joomla! içerik yönetim sistemli ağ sayfaları almıştır.

Bu iki yıllık uzun dönemde özellikle İnternet günlükleri sayısında patlama yaşanmıştır. Bir İnternet günlüğü yazılımından beklenen en önemli özelliklerden kullanıcı yorumları desteği, geri izleme ve kolay etiket oluşturabilme gibi özellikler Joomla!'nın standart dağıtımında bulunmamaktadır. Bu sebeple günlüğünü yayımlamak isteyen kullanıcılar alternatif sistemlere yönelmişlerdir.
Eleştiriler [değiştir]

Joomla! 1.0.0 sürümünün yayımlandığı 17 Ekim 2005 tarihinden bugüne kadar (Temmuz 2007) yazılıma hiçbir yeni özellik eklenmemiştir. Sebebi ise Joomla! çekirdek yapısının artık adım adım kendi özgün yapısına kavuşması adına yapılan çalışmalardı Bu iki yıl boyunca içerik yönetim sistemleri alanında pek çok yenilikler oldu ve buna bağlı olarak Joomla! geliştiricileri bütün gayretlerini yeni çekirdek yapısı olan Joomla! 1.5 sürümüne sarfetmeyi tercih etmişlerdir.


Avantajları


1. PHP hemen hemen her platformda çalışabiliyor. PHP aynı kod temelini kullandığı için, UNIX, Windows (95/98/NT/2000) ve Mac OS dahil olmak üzere 25 platformda derlenip kurulabilir. Kodlar aynı olduğundan script'ler platformdan bağımsız olarak çalışacaktır.
2. PHP, uzantı alabilmektedir. Uygulamanın içerisinde yer alan çekirdek motor (Zend tarafında yazıldı), bir dizi asal kod modüllerinden ve kod uzantılarından oluşmaktadır. Bu nedenle programcılara PHP uzantıları yaratarak bazı özel işlemlerini yapabilmeleri için iki seçenek sunuluyor; ya uzantı modüllerini yazarak uygulanabilen bir derleme yapmak, ya da PHP'nin dinamik yükleme mekanizmasıyla yüklenebilecek uygulanabilir uzatmalar yaratmak.
3. PHP pek çok HTTP server arayüzü barındırıyor. PHP Apache'ye, AOL server'a, Roxen ve THTTPD'ye doğrudan yüklenebiliyor. Alternatif olarak CGI modülü olarak da kullanılabilir.
4. PHP pek çok veritabanı arayüzü bulunduruyor. PHP, MySQL, MS SQL, Oracle, Informix, PostgreSQL ve diğerleriyle doğrudan çalışabiliyor. Bunlar ikili sayı düzenindeki arayüzlerden oluşmaktadır ve bu çözümler için veritabanının desteklenmediği yerlerde ODBC desteği sağlıyor.
5. Bir PHP kullanıcısı herhangi bir kütüphane için arayüz oluşturmakta zorluk çekmez. Pek çok kullanıcı bu yolu seçmiş, grafik rutinleri, PDF dosyaları, Flash Movie'leri, Cybercash cetvelleri, XML, IMAP, POP ve diğerleriyle ilgili modüller bulabilmiştir.
6. PEAR, PHP'nin uzantısı ve Add-on deposudur. Pear, Perl için geliştirilen CPAN'e benzemektedir. Halen başlangıç aşamasında olmasına rağmen PEAR, PHP'nin kurulumuyla birlikte gelecek bir dizi PHP script'ini kullanıma sunmaktadır.
7. PHP bir açık kod uygulamasıdır ve pek çok profesyonel kullanıcı için çok şey ifade etmektedir. Basitçe açıklamaya çalışırsak PHP kullanıcıyı, çalışmayan uygulamalar için üretici firmanın keyfini beklemekten, her yıl sistemini belli paralar ödeyerek güncelleme zorunluluğundan kurtarmaktadır.

Eksik yönleri neler Hata denetimi Cold Fusion ya da ASP uıygulamasındaki kadar etkili değil. IDE ve debugger uygulaması bulunmuyor. IDE'nin pek çok kullanıcı için fazla bir önemi yok. Ancak debugger Zend tarafından yakın gelecekte geliştirilecek. PHP ve diğer script dillerini ne zaman kullanacaksınız Eğer bir UNIX ya da Linux platformu üzerinde iş görüyorsanız, Perl ve PHP, her ikisi de çalışmalarınız için ideal. Her ikisi de başlangıç aşamasında script yazmayı kolaylaştırıyor. Windows platformundaysa ASP ve Cold Fusion egemenliği bulunuyor. Aslında buradaki tercih teknik olmasından çok politik sayılır. ASP ile IIS mühtemelen PHP ile IIS'den daha iyi. Ancak tamamen teknik bir altyapıda PHP, WindowsNT üzerinde, diğer platformlardaki performansına ulaşmakta.

PHP Kod Yapısı [değiştir]
PHP Kod Yapısı Hakkında [değiştir]
PHP, HTML gömülü betik dilidir.

PHP'nin kod yapısı C Diline, Perl Diline ve Java Diline benzer. PHP, 21. yüzyılda ünlenmeye başlamış bir dildir. HTML gömülüdür, yani HTML kodları içerisinde kullanılabilir. Bunun için <?php açma etiketini ve ?> kapama etiketini kullanır.
Açılış Etiketi [değiştir]

PHP dili ile kod yazmaya başlamak için onu belirtmek zorundasınız. Yoksa PHP derleyicileri PHP ile yazdığınızı anlamaz. Bunu:

<?php

?>

Yazarak yapabilirsiniz. <?php PHP ile yazmayı başlatır, ?> ise bitirir. Eğer herhangi bir kod ?> dışında kalırsa o kod geçersiz sayılır ve PHP derlemez.
Yorumlar [değiştir]

Yorumlar çok karışık kodları düzenler; ancak bir yorum çıktı vermez. Örnek:

<?php
// Bu bir tek satırlık PHP yorumudur
/* <- Başladı
Bu
çok
satırlı
PHP yorumu
Bitti -> */
?>

Burada herhangi bir çıktı yoktur. Yorumlar karmaşık kodları düzenlemek ve yerlerini kolayca bulmak için yazılabilirler. Bu yazımı hızlandırır ve kod anlaşırlığı sağlar.
Çıktı [değiştir]

PHP'de yazı yazmak için bazı ifadeler kullanılır. Bunlardan en çok kullanılanı echo anahtar sözcüğüdür. Bu sözcük PHP'nin çıktı vermesi için kullanılır gösterim için kullanılır. Çıktı, dillerin derlendikten sonra verdiği yazı, görüntü, im, sayı ya da ifadelerdir. PHP ile bu işlem şöyle yapılır:

<?php
echo "Merhaba Dünya";
?>

Çıktı:

Merhaba Dünya

PHP, echo anahtar sözcüğünden sonraki veriyi ekrana yansıtır. Bu işlem ; imleçi ile bitirilinceye kadar sürer ve bu imleçişlemi bitirir. Bu imleç dilbilgisi için önemlidir; çünkü bu imleç ile işlem sonlanmazsa diğer satırda, PHP, Parser Eror yani dilbilgisi yanılgısı (hatası) verir. Yukarıdaki kod gibi yazılacak veri string ise " " tırnak imleci içerisine alınmalıdır; ancak basılacak veri integer ise buna gerek yoktur.

<?php
echo 5;
?>

Ekran çıktısı:

5

Görüldüğü gibi PHP bir sayıyı direkt anlayarak " " ifadelerine ihtiyaç duymadı. Aynı şekilde değişken kullanırken de " " ihtiyacı yoktur.
3-Değişken Oluşturma [değiştir]

PHP her türlü değişkeni her an, her yerde kullanmak üzere yaratabilir, hatta onu özel komutlar ile değiştirebilir. Fakat PHP'de atama değer yoktur. Yani kodun her yerinde değişkenin ismini ve değerini oluşturabilir, bunu isterseniz değiştirebilirsiniz, fakat her kod için yeni atamalar yapmanız gerekmez. En kolay değişken yaratma metodu aşağıdaki örnek gibidir, burada değişkenin değeri Merhabalar:

<?php
$yazi = "Merhabalar"; //İşte burada değişken oluşuyor. Değişkenin adı $'dan sonra ve değer ='den sonra.
echo $yazi . ", Bu benim ilk yazım";//Burada $yazi değerini " " içine almadık. İstersek alabiliriz.
?>

Çıktı:

Merhabalar, Bu benim ilk yazım

Basit bir "echo" komutu ile çıkan yazı bu sefer tek başına değil. Burada önceden verdiğimiz yazi değeri de var. PHP'de değişken adının önüne "$" konularak değişken oluşturulabilir. Ayrıca bu değişkenin değeri Merhaba Yani $yazi yazdığınız her yerde bu yazı görülür. Unutmayın yazılar " " içine alınır. Değişkenin ismini verirken önemli olan, değişkenin Türkçe karakter içermemesi; ama değişken $deneme, $aabb, $1234deneme, $elma gibi şeyler olabilir. Başka bir örnek:

<?php
$sayi = 3;//Görüldüğü gibi sayı adlı değişken oluştu. 3'ü " " içine almak gerekmez.
echo "PHP, $sayi adet harf içerir.";
?>

Çıktı:

PHP, 3 adet harf içerir.

Burada daha önceden belirlediğimiz $sayi değeri, 3 olarak belirlendik. Bir kod içerisinde her yerde $sayi yazarsak PHP onun 3 olduğunu anlar. Bunun yerine istenilen basamakta, istenilen sayı yazılır. Sayılar " " içine alınmaz. Bir önceki kodda değişkeni " " içine almamıştık ve . ile ayırmıştık. Burada ise " " içine aldık.
4- Operatörler [değiştir]

PHP'de her programlama gibi operatörler içerir. Asla bir kodu uzun uzun anlatamazsınız; çünkü dilin uyulması gereken kuralları vardır. Örneğin "ve", "ayrıca", "topla", "çıkar", "yanlış" gibi ifadeleri nasıl söyleyeceğiz? Tabii ki operatörler ile. Başlangıç için öğrenilmesi gereken çok önemli operatörle vardır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://programgezegeni.yetkinforum.com
 
php ile ilgili bilgileR...
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Program Gezegeni :: Webmaster & Grafik :: ASP / PHP / CGI-
Buraya geçin: